Kortermajade renoveerimine
Eesti kasutab tüüpmajade renoveerimisel tehases toodetud välisseinaelemente
Eesti kasutab tüüpmajade renoveerimisel tehases toodetud välisseinaelemente
Mis on tehaseline rekonstrueerimine?
Tehaselise rekonstrueerimise käigus toodetakse tehases välisseinaelemendid (soovi korral ka katuseelemendid), mis sisaldavad juba soojustust, aknaid ja ventilatsioonisüsteemi.
Välisseinaelemente kasutatakse üha enam korterelamute renoveerimisel, et saavutada kortermajade energiatõhusus ja parem sisekliima. See võimaldab renoveerida välisfassaadi vaid nädalatega ja korteriomanikud saavad renoveerimise ajal oma korteris sees elada.
2023. aastal toetab Kredex korteriühistuid olenemata asukohast 50% ulatuses, kui korterelamu terviklik renoveerimine teostatakse välisseinaelementidega.
Kortermajade efektiivseks tehaselise elemendiga rekonstrueerimiseks on vajalik leida erinevatele majatüüpidele toimivad lahendused. Eesti riik koos Kredexi ja Eesti majatootjatega on pilootprojekti raames läbi töötanud enamlevinud majatüübid, mille tulemusel on nende projektide välisseinte soojustamine seinaelementide abil võimalikult optimeeritud ning kogu renoveerimise protsess seeläbi kiirem ja soodsam. Arendustegevus kestab aga edasi, sest alati on mõni nüanss, mida saaks veelgi paremini teha.
Kellele see lahendus sobib?
Välisseinaelementidega renoveerimine on mugav ja efektiivne tüüpprojektide alusel ehitatud korterelamutele. Seda meetodit peaks kindlasti eelistama ilma rõdudeta elamute puhul.
KMT Prefab on läbi lahendanud tüüpprojektid 111-133 ja 111-121. See tähendab, et selliseid maju suudame täna renoveerida kõige kiiremini. Teiste tüüpide (1-317 nn „hruštšovka“ ja 1-464 nn „Mustamäe paneelelamu“) puhul tuleb arvestada veidi pikema ettevalmistusajaga.
Tootja: Tartu Elamuehituskombinaat
Asukoht: Tartu Annelinn, Ida-Virumaa linnad, Kesk- ja Lõuna-Eesti keskused
Kuni 9-korruselised, 2-6 trepikoda, maja taga lodžad
Siia alla kuuluvad 2 erinevat tüüpi maja:
Tootja: Tallinna Elamuehituskombinaat
Raudbetoonpaneelid
Asukoht: Peamiselt Õismäel ja Lasnamäel
Kuni 9-kordsed, 2-8 trepikoda
Tagumisel küljel rõdude plokid või rõdud, eesmisel küljel lodžad. Lodžadel ja rõdude plokkidel raudbetoonist piirded
Kui klassikalise renoveerimise korral kinnitatakse hoone välisseinale vahtpolüstüreen- või villaplaat ning see krohvitakse, siis tehaselise lahenduse korral paigaldatakse välisseinale tehases toodetud seinaelemendid. Need on valmis tooted, mis ehitusplatsil enam lisatööd ei vaja. Seinaelemendid on villaga soojustatud, uued aknad on ees, seinte sees on ventilatsioonitorustik ning väljast on sein valmis, kaetud fassaadiplaadiga.
Elanikele tähendab see seda, et ei pea elama kuude kaupa tellingute ja katete all ning kogu renoveerimine on kiirem, tänaste kogemuste põhjal 5-kordsete majade puhul 8-10 kuu asemel 4-5 kuud. Lisaks on maja ümbrus puhtam ja häirib elanike tavaelu oluliselt vähem.
Kui kõik elemendid on paigas ja elementide omavahelised ühendused tihedalt suletud, eemaldatakse korteritest vanad aknad, viimistletakse aknapaled ja paigaldatakse aknalauad. Viimase asjana reguleerib tehnik ventilatsioonisüsteemi ning seadistab tubades ventilatsiooniplafoonid õigesse asendisse. Uus soe välissein on valmis.
Lisainfot leiab ka Kredexi kodulehelt alajaotusest “Tehaseline rekonstrueerimine”.
Selleks, et hoone saaks just tema mõõtudele sobivad elemendid, tuleb esmalt teostada laserskaneerimine. Selle käigus “joonistatakse” kogu hoone kolmemõõtmelisena üles (nn punktipilv) ning sellest mudelist lähtuvalt projekteeritakse õige suurusega seinaelemendid.
Seinaelemendid on valmistatud tugevussorteeritud puidust ja soojustatud mineraalvillaga.
Tuuletõkkena kasutame mineraalvillaplaati, mis laseb seinal hingata – olemasolev betoonsein hakkab uue katte all kuivama ja niiskus peab välja saama.
Fassaadikattematerjalina kasutame massvärvitud tsementkiudplaate, mille elueaks lubab tootja 50 aastat. Meie hinnangul on tegemist hetkel ühe kõige hooldusvabama fassaadimaterjaliga.
Aknad on kolmekordse klaaspaketiga PVC aknad.
Ventilatsioonitorustik on kombineeritud (metall ja plastik) individuaaltorustik (igal ruumil on otseühendus ventilatsiooniseadmesse).
Kliendi soovil saame aga kasutatavaid materjale muuta eeldusel, et need ei vähenda elementide kvaliteeti ega toimimispõhimõtteid.
Renoveerimise lähteülesandes peab olema ette antud, et KÜ soovib tehaselist rekonstrueerimist ehk renoveerimisprojekt peab olema tehtud elementlahendusi silmas pidades. Selles osas saab aidata ja nõustada tehniline konsultant. Soovitame Tallinnas ja Tartus esmalt tellida eelprojekti, millega saab taotleda ehitusteatise.
Lisainformatsiooni saamiseks või kohtumise kokku leppimiseks võtke ühendust:
Annely Känd
annely.kand@kmt.ee
tel 5664 2650
Tervikliku renoveerimise eelarve ja protsessi kohta saate küsida
Balti Vara Ehitus OÜ
info@baltivara.ee
https://baltivara.ee/teenused/korterelamute-rekonstrueerimine/
TAUST: Euroopa plaanib aastaks 2050 olla kliimaneutraalne ja selle saavutamiseks lepiti kokku Euroopa Liidu (EL) roheleppes, mis annab suuna ka EL-i investeeringutele. Eesti valitsus kiitis 2020. aastal heaks rekonstrueerimise pikaajaline strateegia, mille peamine eesmärk on hoonefond 2050. aastaks terviklikult rekonstrueerida energiatõhususe klassi C, seega on järgnevatel aastakümnetel vaja rekonstrueerida 100 000 üksikelamut, 14 000 korterelamut ja 27 000 mitteeluhoonet.
Toetatavate tegevuste raames võimaldatakse korterelamu energiatõhustamist ning soodustatakse taastuvenergia kasutuselevõttu.
Toetuse määr, kui korterelamu rekonstrueerimisel kasutatakse eeltoodetud elemente, on 50%.
Loe lisaks: Rekonstrueerimistoetus 2022-2027 | KredEx
ja tehaselisest rekonstrueerimisest Kredexi veebilehel.
Ida-Virumaa jaoks on täiesti eraldi meede Rekonstrueerimistoetus Ida-Virumaa.
Tervikliku renoveerimise korral on toetuse määr 70% ja maksimaalne summa 1 500 000 eurot taotleja kohta.
Osalise renoveerimise korral on toetuse määr 40%.
Rekonstrueerimistoetuse tingimuste selgitamisel saab abi küsida ka enda piirkonna maakondlikust arenduskeskusest.